5 Farklı Yabancı Dil Eğitimi

Dore Anadolu Lisesi olarak 5 farklı dil seçeneği ile (İngilizce, Almanca, Fransızca, Çince, İspanyolca) ile yabancı dil eğitiminde devrim yaptık.

image
İngilizce Eğitimi

İngilizce sinema, müzik, bilim, internet ve iş dünyasındaki hakimiyeti ile günümüzde en çok kullanılan dildir. İngilizce 54 ülkenin ve 400 milyon kişinin ana dilidir. İngilizce bilirsek; küresel değişime ayak uydurabilirsiniz, iş hayatında daha kolay kariyer yapabilirsiniz ve yurt dışında eğitiminize devam edebilirsiniz.

Tarih boyunca dil öğretiminde bir çok farklı öğretim yöntem ve teknikleri denenmiş ve test edilmiştir. DOĞRU ve RASYONEL ANADOLU LİSESİNDE öğrencilerin hedef dilde daha etkili iletişim kurmalarına olanak sağlayan iletişimsel dil öğretimi tekniği kullanıyoruz.

 

İNGİLİZCE TANITIMI

English is the most spoken language with its dominance in cinema, music, internet and business world. English is the mother tongue of 54 countries and 400 million people. If you speak English you can keep up with global change, you can make career easier in business life and you can continue education abroad.

Throughout the history of teaching languages a number of different teaching approaches and methodologies have been tried and tested. In DOGRU and RASYONEL ANATOLIAN HIGH SCHOOL we use communicative language teaching approach to help learners communicate more effectively.

image
ALMANCA DİL EĞİTİMİ

Almanca Avrupa’da en geniş coğrafyaya yayılmış dillerden biridir. Özellikle Almanya, Avusturya, Lihtenştayn, Lüksemburg, İsviçre’nin büyük bölümü, İtalya’nın Güney Tirol bölümü, Belçika’nın doğu kantonları, Polonya ve Romanya’nın kimi bölgeleri ve Fransa’nın Alsas-Loren bölgesinde konuşulmaktadır.

Türkiye’de yüzlerce Alman şirketi vardır ve her yıl yüz binlerce Alman turistin Türkiye’ye gelir. Bu nedenlerden dolayı Türkiye’de yaşayıp Almanca bilenler için iş alanında çeşitli olanaklar bulunmaktadır.

Ekonomik açıdan Almanya AB içindeki en önemli ülkelerden biri olup, AB’de Almancanın iletişim dili olarak önemi artmaktadır.

Bugün özellikle Berlin Duvarı, muhteşem ortaçağ mimarisi, doğal güzellikleri, dünyaca ünlü icatları oldukça fazladır.

Hamburg, Almanya’nın en zengin şehri olması ile ünlüdür. Batı Almanya, Ren Nehri boyunca uzanan Bonn, Köln, Dortmund, Düsseldorf şehirleri, kaleleri, tarihi binaları ve şaraplarıyla popülerken, orta Almanya ise ‘Almanya’nın kalbi’ olarak bilinir.

Heidelberg, Münih, Nürnberg, Stuttgart gibi şehirler bölgenin en önemli tarih, kültür ve yaşam merkezleridir.

Berliner adı verilen ve bölgeden bölgeye ismi değişen Alman çöreği, leziz Schwarzwalder Kirschtorte denilen kirazlı kara orman keki, salamura et, lahana turşusu, Butterbrezel adı verilen tereyağlı simit, Eintopf olarak bilinen geleneksel Alman güveci, Knödel patates kötfesi, Schnitzel et pirzolası Alman yemek kültürü içerisinde önemli lezzetler arasındadır.

Grimm Kardesler onemlidir. Grimm Kardeşlerin bazı bilinen eserleri; Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler, Külkedisi, Hansel ile Gratel, Bremen Mızıkacıları,Kırmızı başlıklı Kız, Çizmeli Kedi, Uyuyan Güzel dünya çapında bilinen önemli masallarıdır.

Almanca eğitim programımızda hedefimiz; öğrencilerimizin dili etkin olarak kullanmasını sağlamak ve çok yönlü iletişim kanallarında dil pratiğini geliştirmektir.

ALMANCA TANITIMI

Allgemeine Informationen (Genel Bilgiler)

Deutsch ist eine der am weitesten verbreiteten Sprachen in Europa. Es wird besonders in Deutschland, Österreich, Liechtenstein, Luxemburg, dem größten Teil der Schweiz, dem Südtiroler Teil Italiens, den Ostkantonen Belgiens, einigen Teilen Polens und Rumäniens sowie der Region Elsass-Loren in Frankreich gesprochen.

In der Türkei gibt es Hunderte deutscher Unternehmen, und jedes Jahr kommen Hunderttausende deutscher Touristen in die Türkei. Aus diesen Gründen gibt es in der Türkei verschiedene Möglichkeiten für Deutschsprachige im Geschäftsfeld.

In wirtschaftlicher Hinsicht ist Deutschland eines der wichtigsten Länder in der EU, und die Bedeutung von Deutsch als Kommunikationssprache in der EU nimmt zu.

Geographie (Coğrafya)

Besonders die Berliner Mauer, ihre prächtige mittelalterliche Architektur, ihre natürliche Schönheit und ihre weltberühmten Erfindungen sind zahlreich.

Hamburg ist bekannt als Deutschlands reichste Stadt. Westdeutschland ist beliebt bei den Städten Bonn, Köln, Dortmund, Düsseldorf, Burgen, historischen Gebäuden und Wein entlang des Rheins, während Mitteldeutschland als “Herz Deutschlands” bekannt ist.

Städte wie Heidelberg, München, Nürnberg und Stuttgart sind die wichtigsten historischen, kulturellen und Lebenszentren der Region.

Esskultur im Deutschland (Almanya Yemek Kültürü)

Deutsche Brötchen namens Berliner und deren Name sich von Region zu Region ändert, Kirsch-Schwarzwälder Kuchen namens leckerer Schwarzwalder Kirschtorte, eingelegtes Fleisch, Sauerkraut, Butterbagel namens Butterbrezel, traditioneller deutscher Eintopf namens Eintopf, Knödel-Kartoffelpastetchen, Schnitzel-Fleischkoteletts gehören zur deutschen Esskultur sind wichtige Aromen

Kultur Literatur Philosophie (Kültür, Edebiyat, Felsefe)

Auf dem Gebiet der Philosophie haben Namen wie Kant, Hegel, Karl Marx, Schopenhauer und Nietzche einen großen Anteil. Die Namen auf dem der Literatur , sind Goethe, Bertolt Brecht, Hermann Hesse, Günter Grass.

Brüder Grimm sind wichtig. Einige bekannte Werke der Brüder Grimm; Schneewittchen und die sieben Zwerge, Aschenputtel, Hänsel und Gratel, Bremer Stadtmusiker, Rotkäppchen, Der gestiefelte Kater, Dornröschen sind wichtige Geschichten, die auf der ganzen Welt bekannt sind.

Unser Ziel in unserem Deutschunterricht ist es, unseren Schülern einen effektiven Sprachgebrauch zu ermöglichen und ihre Sprachpraxis in vielseitigen Kommunikationskanälen zu verbessern.

image
FRANSIZCA DİL EĞİTİMİ

Fransızca bir Roman dili, yani kaba (halkın kullandığı) Latince’den türetilmiş bir dildir. 5 kıtada 200 milyondan fazla insan Fransızca konuşmaktadır. Fransa şu anda uluslararası öğrenciler için dünyanın dördüncü en büyük destinasyondur. Fransızca aynı zamanda dünyada İngilizce’den sonra ve tüm kıtalarda en çok öğretilen ikinci yabancı dildir.

Fransa etkisi birkaç yüzyıl boyunca tüm felsefi, edebi ve sosyolojik akımlarda yaşam sürdü . Sadece Fransa, edebiyatta 15 Nobel Ödülü sahibi ve bu kategoride en çok ödül alan ülke oldu. Ve bu yıl, sizin için çok daha eğlenceli ve çok konuşabileceğimiz bir eğitim sistemi geliştirdim. Derslerimde Fransızca’da kolaylık ve akıcılık sağlamak için daha çok sözlü iletişim mevcut olacak.Çocukların öğrenerek ve kendilerini ifade etmeyi öğrendikleri dile dokunarak mutlu olmalarını sağlayacağız.

FRANSIZCA TANITIMI

Le français est une langue romane, c’est-à-dire une langue issue du latin vulgaire.Plus de 200 millions de personnes parlent français sur les 5 continents. La France est aujourd’hui la quatrième destination mondiale pour les étudiants internationaux. Le français est aussi la deuxième langue étrangère la plus enseignée au monde après l’anglais, et sur tous les continents. la France influence a oeuvré dans tous les courants philosophiques, littéraires et sociologiques durant plusieurs siècles.

À elle seule la France a eu 15 lauréats du Prix Nobel de littérature, ce qui en fait le pays ayant le plus grand nombre de lauréats dans cette catégorie. Et cette année , J’ai développé un système de cours qui est beaucoup plus amusant et où nous pouvons beaucoup parler ,pour vous. La communication orale sera très présente pour vous permettre une aisance et une fluidité en français dans mon cours .Nous veillerons à ce que les enfants soient heureux en apprenant et en touchant la langue qu’ils apprennent pour s’exprimer.

image
ROBOTİK KODLAMA

Ispanyolca (ya da kastilya dili) romen dillerinden biridir. Kökeni Kastilya bölgesine dayanır. İspanyolcayi anadili olarak konuşan yaklaşık 500 milyon kişiyle dunyanın en cok konuşulan ikinci yabanci dilidir. Ayrica resmi dil olarak en cok kabul edilmiş dildir. Ispanyolca Ispanya,Kuba, Arjantin, Kosta Rika, Meksika, Guatemala, Honduras, Uruguay, Kolombiya, Sili , Panama, Venezuela, El Salvador, Nikaragua, Ekvador, Bolivya , Porto Riko ve Dominik Cumhuriyeti gibi cok sayida ülkede konuşulmaktadır. Bunun yaninda , ispanyolcayi anadili olarak konuşan 41 milyon konusaniyla Amerikada da İngilizceden sonra en cok konuşulan dildir.

Amerikanin ozellikle güney bölgelerinde sadece İspanyolca konuşarak yasayabilmek mumkun. Birlesmis Milletler , Nafta , Avrupa Birligi gibi pek cok önemli uluslarasi organizasyonda da resmi dil olarak kabul gorulur. Ispanyolca konuşanlar konsolosluklar, turızm sırketleri, sınema endustrısı ve pek cok sırkette ıs bulabılırler.

İSPANYOLCA TANITIMI

El español/Castellano es una de las lenguas romances. Se origina en la region de Castilla. Es la 2a lengua más hablada  del mundo con aproximadamente 500 millones de hablantes nativos. Es la lengua más común por ser lengua oficial. Es hablada en España,Cuba,Arjentina, Costa Rıca ,Mexico, Guatemala, Honduras, Uruguay ,Colombia, Chile, Panama, Venezuela, El Salvador, Nikaragua,Ecuador, Bolivia, Puerto Rico y República Dominicana.

Además, es la lengua más hablada despues de inglés en Estados Unidos. Hay 41 millones de personas que hablan español como su lengua materna en America. Especialmente, es posible vivir hablando solamente español en las partes del sur de Estados Unidos.

Se usa español como la lengua oficial en las organizaciones internacionales como las Naciones Unidas , NAFTA, la Unión Europea .

Hablantes de español pueden encontrar trabajo en los consulados , las companias de turismo, industria cinematográfica y tambien en varios companias.